14 grudnia 2013

61) Zabić drozda

Rzecz dzieje się w cichym i na pozór spokojnym miasteczku Maycomb w stanie Alabama. W miejscu bezpiecznym i porządnym. W miejscu, gdzie wszyscy się znają, choć niekoniecznie szanują. Tutaj właśnie mieszka mała Jean. Opowiadana przez nią historia prowadzi nas powoli do incydentu, w którym to jej brat Jem złamał rękę. Krok za krokiem przemierzamy skomplikowaną, ale jakże ciekawą opowieść, w których główne role zajmują Atticus, Dziki Radley, Bob Ewell i Tom Robinson. Oczami małej jeszcze dziewczynki poznajemy jakże poważne sprawy. Wiedzieć Wam trzeba, że nie jest to tylko przyjemna powiastka o radosnym świecie dzieci. Więc jeśli tylko takiej poszukujecie, to lepiej od razu odłóżcie tę książkę z powrotem na półkę. 
Zabić drozda opowiada o tolerancji, dorastaniu, niewinności, szacunku, patrzeniu na innych i na siebie. O tym, że:

"Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia, dopóki nie wejdzie się w jego skórę, nie pochodzi się w jego skórze po świecie."

Na samym początku muszę Was ostrzec, że jeśli poważnie chcecie przeczytać tę książkę i macie zamiar z niej coś wynieść (a z tej powieści jest co wynosić), to proszę, nie odkładajcie jej po pierwszych osiemdziesięciu stronach, które prawdę mówiąc są nudne jak flaki z olejem. Żeby docenić tę historię i jej wartości, niestety trzeba te ciągnące się niemiłosiernie strony przeboleć. Bez obaw - z każda kolejną kartką robi się coraz ciekawiej. 

Autorka wykreowała naprawdę realistycznych bohaterów, miejsca, sytuacje. Mogłam się przenieść się w tamte czasy, mogłam leniwie spacerować po uliczkach Maycomb razem z Jemem, Jean i Dillem. Mogłam obserwować dom Dzikiego Radleya i mogłam uczyć się, jak być damą. Mogłam tego wszystkiego doświadczyć zatapiając się coraz bardziej w lekturze. Harper Lee potrafi świetnie budować napięcie i każdą sytuację. 

„Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.”

Po protu magiczny nastrój, magiczna atmosfera i magiczna opowieść. Dosłownie wszystko jest doskonałe. No, może oprócz niezachęcającego początku. Przeczytałem te... chyba niecałe trzysta stron, a w tym czasie poznałam tyle ciekawych historii i tyle wartości! Tak, to jest książka, którą się pamięta. Już rozumiem, czemu jest tak chwalona. 

W prosty, ale piękny i głęboki sposób pokazuje nam Amerykę w latach trzydziestych. Jej mieszkańców, obyczaje, uprzedzenia. Jeśli jesteście ciekawi tej historii to gorąco polecam tę książkę. Naprawdę warto ją przeczytać. 

"Zabić drozda" Harper Lee, Wyd. Kameleon

Zabić drozda [Harper Lee] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

17 komentarzy:

 1. Och jej, oczywiście, że muszę tę książkę przeczytać, najlepiej jak najszybciej! Nie zniechęca mnie nawet ten ciągnący się jak flaki z olejem początek. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba jedna z pierwszych książek z Twojego bloga, jakie kiedykolwiek przeczytałam :D Pamiętam ją doskonale <3 Autorka ogólnie ciekawie wszystko opisuje, ale zgodzę się z tym, że początek był trochę nudny :/
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Swego czasu zaczęłam czytać, ale nie miałam czasu skończyć, a termin w bibliotece gonił. Niedługo ferie zimowe, to może uda mi się ją znowu dorwać i przeczytać, bo wiem, że warto. Nawet moja mama mnie namawia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prze "Zabić drozda" musiałam płacić karę w bibliotece ^^ Straciłam całą złotówkę (!), ale warto było. Warto, naprawdę warto przeczytać, zachęcam :)

   Usuń
  2. Przekonałaś mnie, dzisiaj wzięłam ,,Zabić drozda'' z biblioteki :D

   Usuń
  3. Hehe ^^ Cieszę się, że Cię przekonałam. Miłej lektury!

   Usuń
 4. Wstyd się przyznać - nie czytałam, filmu też nie oglądałam, czas nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie muszę ją przeczytać. Nawet mi się wydaje, że fragment mieliśmy w podręczniku do polskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię. Od początku do końca. Zresztą, film też bardzo lubię, ten zapewne przez Atticusa. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam jeszcze okazji czytać, ale tytuł wiele razy obił mi sie o uszy, chętnie się zapoznam. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka chyba znana przez wszystkich, chociażby z tytułu :3 Często występuje w różnych amerykańskich filmach i książkach. Takie lektury na pewno trzeba przeczytać i mam tylko nadzieję, że zrobię to już niedługo!

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam i to nie raz. Ale czy o tej książce dało się e słyszeć? Nie czytałam jednak. Ale kiedyś możliwe, ze się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 10. No właśnie, tyle słyszałam o tej książce, a jeszcze nie czytałam. Czas to nadrobić! Twoja recenzja mimo wszystko mnie zachęciła i myślę, że sięgnę;-)
  Pozdro,
  Pola

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytam ją, ale nie w najbliższym czasie. Może nawet za dobrych parę lat... ale jednak taką książkę przeczytać by wypadało :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie muszę ją przeczytać, tyle już o niej słyszałam...Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za przypomnienie o tej książce. Koniecznie muszę nadrobię tą zaległość. I to jak najszybciej! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta książka przede mną, aż wstyd, że tak odwlekam jej przeczytanie...

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli po przeczytaniu posta napiszesz kilka słów, drogi czytelniku. Każdy komentarz wywołuje mój uśmiech, więc pisz bez obaw! ^^ Chętnie wejdę też na Wasze blogi, więc śmiało zostawiajcie linki (oczywiście byłoby świetnie, gdyby link ten znajdował się dopiero pod sensownym komentarzem. I nie zapraszajcie mnie ciągle do nowych recenzji na swoim blogu!).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...