12 września 2015

Przedpremierowo: Historia pewnej irańsko-amerykańskiej dziennikarki

Znalezione obrazy dla zapytania między światami saberi"- Nie mieliśmy zamiaru odsyłać pani do Evin. Ale nie chciała pani skorzystać z propozycji współpracy, więc nie mamy wyboru. (...)
- Ale ja mówię prawdę, proszę mi uwierzyć! - błagałam.
- Nie chciała pani współpracować - powiedział spokojnie. 
- Co to znaczy "współpracować"? 
- To znaczy "przyznać się". 
- Przyznać d o c z e g o? 
- Do wykorzystywania książki jako przykrywki do szpiegowania w Iranie na rzecz CIA." 

Roxana Saberi, trzydziestoletnia amerykańska dziennikarka pracująca w Iranie od sześciu lat, zostaje brutalnie zatrzymana w swoim domu pod zarzutem szpiegostwa. Śledczy nie dają jej szans na jakąkolwiek obronę. W Evin, więzieniu słynącym z tortur i niesprawiedliwości, Roxana jest zmuszana do fałszywych zeznań pod groźbą długoletniego pobytu w więzieniu a nawet wyroku śmierci. Dziennikarka musi zdecydować - czy mówić prawdę i żyć w niewoli, czy kłamać i wyjść na wolność.

Po stronie Roxany bezpodstawnie przetrzymywanej przez władze irańskie, stają dziennikarze i politycy z całego świata. Tysiące ludzi poruszonych jej sytuacją protestuje i ogłasza strajki. Zaczyna się walka o wolność. W swojej książce, napisanej już po uwolnieniu, dziennikarka pokazuje wady systemu Islamskiej Republiki Iranu, przedstawia historię innych więźniów politycznych, którzy w taki czy inny sposób narazili się władzy. Ilustruje nam Iran z różnych stron, pokazuje wady i zalety, kulturę, politykę i kontrasty, które rządzą tym państwem. To opowieść z pierwszej ręki, opowieść dziennikarki, która przeżyła koszmar więzienia w Evin tylko dlatego, że chciała pisać o Iranie. 

"(...) wszystkim nam w życiu zdarza się trafiać do naszych własnych więzień, a najpewniejszą, choć i najtrudniejszą drogą do wolności jest zawsze trzymanie się swoich zasad i przekonań."

Książka z początku jakoś mnie nie zainteresowała. Rzadko sięgam po autobiografie, powieści dokumentalne, literaturę faktu czy pamiętniki. A jednak gdy przeczytałam dokładniej opis, stwierdziłam, że to może być coś ciekawego i w dodatku pouczającego. Moja wiedza na temat krajów islamskich, między innymi Iranu, jest dość znikoma, stwierdziłam więc, że warto by poczytać trochę na ten temat. Po relacji pani Saberi nie spodziewałam się żadnych fajerwerków ani porywającej lektury. Nie myślałam nawet, że książka może mi się tak spodobać. 

W pewnym momencie nie mogłam się już oderwać od czytania. To, że tak wciągamy się w historię jest przede wszystkim zasługą autentyczności książki i faktu, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Od początku kibicowałam Roxanie i jej próbom wydostania się z więzienia. Autorka kreśli wyrazisty i fascynujący obraz kraju pochłoniętego konfliktami na tle politycznym, pokazuje nam sytuację innych więźniów i różnorodność poglądów ludzi mieszkających w Iranie. Jej relacja jest szczera, pełna emocji. Autorka nic przed nami nie ukrywa, opisuje wszystkie swoje rozterki i przemyślenia. Przed oczami tworzy nam się obraz nie tylko walki o wolność, ale także walki o własne sumienie, walki o prawdę.

Zadziwiające jest to, jak wiele ludzi wstawiło się za Roxaną. W bezinteresownym geście pomocy drugiemu człowiekowi, z czystej ludzkiej miłości organizowali strajki, wysyłali listy, tworzyli materiały do telewizji i gazet, podpisywali petycje i w inne różne sposoby pokazywali, że nawet jeśli świat wydaje się niesprawiedliwy, nigdy nie zabraknie na nim osób, które będą gotowe zmieniać go na lepsze. To także sprawia, że historia niewinnej dziennikarki jest tak piękna i często poruszająca. W podziękowaniach na końcu książki autorka wymienia wiele organizacji, nazwisk, stacji telewizyjnych i radiowych - rozpisuje się na kilka stron. Między światami to efekt pracy nie tylko samej Roxany, ale też wszystkich tych, którzy pomogli jej w czasie pobytu w Evin. 

Podobała mi się także postawa Roxany. W całej tej niesprawiedliwości i absurdalności sytuacji, która ją spotkała, kobieta nie daje zapędzić się w nienawiść, czy złość. Stara się przebaczyć i zrozumieć swoich oprawców i w dalszym ciągu opisuje Iran jako kraj, który kocha i w którym ma swoje korzenie. Poza tym sama w sobie jest dość ciekawą postacią - córka Japonkai i Irańczyka, Miss Dakoty Północnej i jedna z dziesięciu finalistek Miss Ameryki... 

Choć z początku książka nie wydawała mi się zbyt interesującą lekturą, z czasem naprawdę mi się spodobała. Myślę, że zacznę częściej sięgać po tego typu literaturę, choćby po to, aby poczytać o ludziach, którzy nie są tylko fikcją literacką, którzy żyli (lub żyją) naprawdę, o osobach z krwi i kości, o osobach, które chcą opowiedzieć swoją historię. Warto czytać relacje innych, aby bliżej poznać świat i różne środowiska. Osobiście gorącą zachęcam do lektury Między światami, jestem pewna, że powieść ta porwie każdego.

"Między światami. Moje życie i niewola w Iranie" Roxana Saberi, Wyd. Sine Qua Non, str. 380
Premiera: 23 września 2015

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu SQN

10 komentarzy:

 1. Książka wydaje się na prawdę interesująca :D Mnie właściwie zachęca do niej najbardziej fakt, że jest ona pisana na podstawie realnych doświadczeń, koniecznie muszę się za nią rozejrzeć :D
  dreams-lunatyk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat dzisiaj trafiłam na tą książkę na stronie wydawnictwa. Już wtedy przyciągnęła moją uwagę, ale po Twojej recenzji jestem jeszcze bardziej ciekawa. Lubię książki opisujące prawdziwe wydarzenia. Zwykle czytam relacje osób, które jako dzieci nie miały lekkiego życia, ale to może być ciekawa odmiana. :)
  Karolina z www.kociara-mojepasje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy usłyszałam o czym jest ta książka i że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach od razu zachciałam ją przeczytać. A czytając takie recenzje tylko się w tym utwierdzam. To musi być pouczająca lektura, do tego poznajemy inną kulturę, może z nie najlepszej strony, ale za to z prawdziwej. No, intryguje mnie ta książka !
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nie, kultura Iranu jest właśnie pokazana nie tylko z negatywnej strony, za co brawa dla autorki! ^.^

   Usuń
 4. Przyznam, że dość rzadko sięgam po tego typu książki, ale może czas wreszcie się do nich przekonać? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, ja też byłam pewna, że to nie dla mnie, a jednak mi się podobało :))

   Usuń
 5. To na pewno niezwykła opowieść o wspaniałej osobie, odważnej i stającej oko w oko z przeciwnościami. Ale ogólnie nie przepadam za taką literaturą i nie wiem, czy odnalazłabym się w tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w trakcie czytania książki i muszę przyznać, że przebrnięcie przez nią sprawia mi sporo problemów, bo pozycja wydaje mi się za mało wciągająca. Jeszcze jej nie będę oceniać, poczekam z tym aż dobrnę do jej końca. Ale cieszę się, że Tobie się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również rzadko sięgam po tego typu książki, bo wydaje mi się, że nie znajdę nic ciekawego w różnego rodzaju biografiach czy pamiętnikach, ale wydaje mi się, że ta książka może być naprawdę fascynująca. Będę ją miała na oku.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tego typu książki! Nie mogę doczekać się premiery (jeszcze 4 dni :D). Bardzo się cieszę, że napisałaś tą recenzję. Dzięki niej utwierdzam się w przekonaniu, że muszę przeczytać tą książkę :)

  Zapraszam też do MNIE :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli po przeczytaniu posta napiszesz kilka słów, drogi czytelniku. Każdy komentarz wywołuje mój uśmiech, więc pisz bez obaw! ^^ Chętnie wejdę też na Wasze blogi, więc śmiało zostawiajcie linki (oczywiście byłoby świetnie, gdyby link ten znajdował się dopiero pod sensownym komentarzem. I nie zapraszajcie mnie ciągle do nowych recenzji na swoim blogu!).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...