28 września 2013

51) Oskar i Pani Róża

Śmierć była i jest dla nas trudnym tematem. Nikt o niej nie rozmawia. Nikt nie chce, aby nadeszła. Boimy się odejść, boimy się stracić to, co mamy. Nie chcemy nieznanego. Nie mówiąc już o tym, gdy umiera dziecko. To przykry temat. Przecież każde dziecko powinno żyć, poznawać, dorastać! Oskar jest chory na białaczkę. Przeszczep szpiku się nie udał i jest pewne, że każda chwila może być jego ostatnią. On jednak pokazuje nam inne spojrzenie na świat. Nie boi się tego, co ma być. Próbuje tylko przeżyć swoje życie najlepiej jak można. 
Razem z kochanymi ludźmi i przede wszystkim z ciocią Różą.
„Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jak byśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.”
Po prostu brakuje mi słów. Nie wiedziałam, że w siedemdziesięciu stronach można znaleźć tak wiele. A każda kolejna strona... skłania do myślenia. Pokazuje nam, jacy jesteśmy. I to w taki piękny, wzruszający, ale jednak prosty sposób. Jest tyle książek, które nawet w dwustu stronach tyle nie zmieszczą.

Już czuję, że ta moja recenzja będzie trochę poplątana... No cóż, ta historia mnie po prostu wzruszyła. Pokazała, że trzeba szanować życie, cieszyć się nim, ale też nie bać się tego, co nieuniknione. I nauczył mnie tego mały Oskar! W tak prosty i niezwykły sposób pokazał, kim jesteśmy. On sam powinien być przykładem. Przykładem wiary, szczerości, odwagi i ufności. Naprawdę trudno być kimś tak dzielnym w obliczu śmierci.

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”

A Oskar był przecież szczęśliwy. Przez cały czas. W ciągu swoich ostatnich dni. Próbował przeżyć ten czas najlepiej jak się da. Dorósł, pokochał, zrozumiał, zestarzał się i odszedł... I choć historia była jednak smutna, to i tak uśmiechałam się pod nosem. Cieszyłam się razem z Oskarem. I z innymi, którzy dzięki niemu wiele zrozumieli.

Książka zajęła mi mniej niż godzinę. A w tym czasie poznałam wspaniałą opowieść nie o sile, ale o radości i życiu. I to wszystko dał mi tylko mały chłopiec z białaczką... Do którego będę wracać na pewno jeszcze nie raz. Teraz zostaje mi szukać innych powieści Erica-Emmanuela Schmitta. Więcej nic nie przychodzi mi do głowy. To po prostu trzeba przeczytać.

"Oskar i Pani Róża" Eric-Emmanuel Schmitt, Wyd. Znak

13 komentarzy:

 1. Czytałam książkę i oglądałam film i gdybym miała wybierać to ani jedno ani drugie ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna książka. Czytałam ją trzy razy. Od niej zaczęła się moja miłość do literatury Schmitta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ją rok temu jako lekturę szkolną. Rozumiem, ze jest to naprawdę świetna książka, która zmusza do refleksji, ale mi zbytnio się nie spodobała..... cóż komuś w końcu musi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham książki, które przekazują aż tyle ważnych wartości. Od dawna chcę wypożyczyć "Oskara i Panią Różę”, ale powstrzymuję mnie świadomość, że wolę mieć własny egzemplarz na swojej półce. :) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tę książkę dostałam na urodziny i być może odbyło się bez płaczu, to jednak bardzo jestem zadowolona z posiadania tej fajne książki i dość emocjonalnej (jeśli taka może być) na półce C:
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja kocham tę książkę. Naprawdę daje BARDZO DUŻO do myślenia. Niby taka cienka, ale wyraża więcej niż jakaś książka zawierająca 600 stron.. Na pewno jeszcze kiedyś ją przeczytam .

  OdpowiedzUsuń
 7. "Oskara i Panią Różę" czytałam dwukrotnie i podejrzewam, że zrobię to ponownie. Krótka, piękna książka, wyrażająca więcej niż tysiąc słów, jak to w pewnej reklamie powiadają. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo emocji i wspomnień wiąże się z tą książką. Dziękuję za ich odświeżenie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę sobie odświeżyć tę historię, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To cudowna,ciepła opowieść. Gdy ją czytałam,to płakałam jak bóbr. Krótka, ale przedstawia tyle ważnych spraw...Cieszę się,że to w tym roku moja lektura.

  OdpowiedzUsuń
 11. jeszcze nie miałam okazji przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Żałuję, że nadal nie przeczytałam. Ta historia chyba wszystkich wzrusza :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam już jakiś czas temu, ale czuję, że muszę do niej wrócić. ;))

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli po przeczytaniu posta napiszesz kilka słów, drogi czytelniku. Każdy komentarz wywołuje mój uśmiech, więc pisz bez obaw! ^^ Chętnie wejdę też na Wasze blogi, więc śmiało zostawiajcie linki (oczywiście byłoby świetnie, gdyby link ten znajdował się dopiero pod sensownym komentarzem. I nie zapraszajcie mnie ciągle do nowych recenzji na swoim blogu!).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...