4 października 2014

Dochodzenie Adwokata Diabła... - wizyta w kinie

W piątek byłam na filmie, o którym z pewnością słyszeliście - było to Miasto 44. Miałam na jego temat napisać recenzję, ale stwierdziłam, że szkoda czasu na ten szajs. Krótko mówiąc, lepiej nie marnować pieniędzy na bilety. W filmie zostały pominięte wszystkie oznaki patriotyzmu, za dużo efektów specjalnych, a młodzież, ta odważna młodzież, która walczyła w Powstaniu Warszawskim, tutaj wypadła niesamowicie blado. 
Jednak nie o tym miałam pisać. 
Można powiedzieć, że w ramach rekompensaty dałam się namówić na pójście na inny film. Całkowicie z innej bajki. O innej tematyce. W innym klimacie. 
Poszłam do kina na Ziemię Maryi. Mogę śmiało powiedzieć, że nie żałuję.

O czym jest?
Hmmm... Ten film to głównie świadectwa. Świadectwa ludzi, którzy usłyszeli głos Maryi, którzy rzeczywiście spotkali ją w pewnym etapie swojego życia. Adwokat Diabła, czyli agent próbujący zrozumieć sens religii katolickiej, wyrusza w podróż po świecie, gdzie rozmawia z ludźmi opowiadającymi mu o swojej wierze, swoich przekonaniach, poglądach i przeżyciach. Próbują przekazać mu, co w tej religii jest najpiękniejsze i dlaczego wybrali drogę wiary.

Wiara jako zagadka detektywistyczna. Tajna organizacja na czele z szefami o pseudonimach: Ojciec, Syn i Duch Święty.

Przed filmem...
Myślałam, ze będzie to film dokumentalny, ot, zwykłe świadectwa i rozmowa z ludźmi wierzącymi. Byłam pewna, że mam do czynienia ze zwyczajnym filmem religijnym, może i ciekawym, ale dość pospolitym. Jak się okazało nic bardziej mylnego

Mary's Land. Ziemia Maryi (2013)Film, co bardzo mnie ucieszyło, nie jest monotonny, ani nudny. Myślę, że każdego zainteresuje sposób, w jaki producenci postanowili przedstawić podstawy religii chrześcijańskiej, bo nie robią tego w sposób drętwy. O nie, film jest zabawny, lekki i bardzo, bardzo przyjemnie się go ogląda. Główny bohater, agent, który podaje się jako Adwokat Diabła, jest postacią bardzo ciekawą i zabawną, dodaje całości taki "fajny" klimat. Świadectwa ludzi są, powiedziałabym, takie współczesne, aktualne, więc zainteresują każdego. Mamy tu temat aborcji, prostytucji, władzy pieniądza w naszym życiu, bogactwa, szczęścia i współczesnych ludzi. Nie tylko chrześcijanina, ale także osobę, która chciałaby się dowiedzieć, na czym polega wyjątkowość i piękno naszej religii, ten film zaciekawi.

Rozmowy z ludźmi z wszystkich zakątków świata momentami wzruszają, chwilami zastanawiają, a czasem wywołują uśmiech. No i na pewno pocieszają, uczą, pokazują, że każdy z nas może znaleźć tę nić łączącą go z Bogiem, Maryją i innymi ludźmi. Wystarczy chcieć i przede wszystkim kochać. Nie tylko święci rozmawiają z "tymi na górze". Ty też możesz. Dzięki modlitwie i odpowiedniemu podejściu. Pytanie brzmi - czy chcesz i czy w to wierzysz.

Co by tu jeszcze powiedzieć... Film jest piękny, przyjemny i przede wszystkim ciekawy. Pokazuje, jak bardzo Bóg, nasz Ojciec i Stworzyciel, nas kocha, jak bardzo mu na nas zależy. Tłumaczy sens cierpienia, zachęca do dążenia w stronę świętości, pokazuje jak rozmawiać z Bogiem, a przede wszystkim ukazuje nam naszą drugą Matkę - Maryję, która jest jak tajny agent. Objawia się, przekazuje wiadomość i znika. Chrześcijaństwo jest religią ludzi szczęśliwych, bo wierzący czerpią niesamowitą radość z rozmowy z Bogiem, z wewnętrznego pokoju i z możliwości pomagania innym ludziom.

Według mnie to piękna wiara. I Ty też tak stwierdzisz, jeśli obejrzysz ten film. Gorąco zachęcam, bo warto. 

Trochę poplątana i dziwaczna ta moja "recenzja", ale trudno.

6 komentarzy:

 1. Na temat Miasta 44 mam odmienną opinię do Ciebie, ten film wzbudza wiele kontrowersji. A co do opisywanego przez Ciebie filmu jakoś mnie nie ciągnie. Takie historie wolę w formie książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę oglądać we wtorek, bo wyświetlają w kościele po lekcjach, a potem jeszcze Msza do tego. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O Mieście 44 słyszałam same pozytywne recenzje. Ale wiadomo, każdy ma inny gust.
  Natomiast o Ziemi Maryi w życiu nie słyszałam. Ale jak tylko będę miała okazję to oglądnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O Mieście 44 na razie mam pozytywne odczucia jeśli chodzi o zwiastun filmu w całości jeszcze nie udało mi się obejrzeć No ale każdy ma inne odczucia :)
  Jeśli chodzi o drugi film zaciekawiłaś mnie szczególnie że wcześniej o nim nie słyszałam i też postaram się go obejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej Zienka nominowałam Cię do zrobienia Albo Albo tagu mam nadzieję że odpowiesz na moje otagowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli chodzi o "Miasto 44", film rzeczywiście wzbudza spore kontrowersje, co widzę nawet po sprzecznych opiniach moich znajomych. Ja myślę, że twórcom zamarzył się film o polskiej historii w hollywoodzkiej oprawie, no i mamy wątpliwy efekt ;). Chyba masz rację, że nie warto marnować pieniędzy na bilety...

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli po przeczytaniu posta napiszesz kilka słów, drogi czytelniku. Każdy komentarz wywołuje mój uśmiech, więc pisz bez obaw! ^^ Chętnie wejdę też na Wasze blogi, więc śmiało zostawiajcie linki (oczywiście byłoby świetnie, gdyby link ten znajdował się dopiero pod sensownym komentarzem. I nie zapraszajcie mnie ciągle do nowych recenzji na swoim blogu!).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...