10 sierpnia 2014

Kłamstwo nie popłaca

Ludzie robią wszystko, aby nie postawiono ich w złym świetle. Każdemu z nas zależy na tym, jak postrzegają nas inni. Czasem zdarza się, że chcąc mieć jak najlepszą opinię, nieco przesadzamy. A nawet kłamiemy. Wpadamy w pułapkę, z której bardzo trudno uciec. Z raz obranej drogi trudno zawrócić, jak to mówią. Niestety jest też takie powiedzonko, że kłamstwo ma krótkie nogi, że prawda zawsze wyjdzie na jaw. Czy można wycofać się z wizerunku, który sami sobie stworzyliśmy? Czy lepiej udawać do końca? 

Nina Petrykowska jest zwyczajną gimnazjalistką. Chodzi do szkoły i zmaga się z codziennymi problemami, takimi jak oceny, fałszywe koleżanki, czy... brak chłopaka. No właśnie, żeby utrzeć nosa złośliwej znajomej, tworzy historyjkę, według której jest już w związku z niejakim Pawłem. Dokąd zaprowadzi ją to małe kłamstewko?

 "-Chciałabym cofnąć czas. 
 -Ale banał. Pokaż mi jednego człowieka, który by nie chciał."

Jestem pełna podziwu dla Ewy Nowak. Nie jeden pisarz mógłby jej pozazdrościć lekkiego pióra, barwnych bohaterów i łatwości w tworzeniu w a r t o ś c i o w y c h historii. Osobiście bardzo lubię powieści młodzieżowe, więc automatycznie muszę lubić Ewę Nowak. Po prostu muszę, tej autorki nie da się nie lubić. Postanowiłam sobie przeczytać caluteńką serię miętową, niby po kolei, ale nieco zmieniłam postanowienie, gdy trafiły do mnie jedne z ostatnich części. Wśród nich Dane wrażliwe. I tak sobie myślę: "Nina to chyba jakaś nowa postać, więc nie będzie żadnych spojlerów, co nie? Więc mogę przeczytać, nie zdradzając sobie nic z poprzednich części". 

Z Niną już na początku zaczęłam się utożsamiać, znalazłam kilka cech wspólnych. Obydwie uwielbiamy marudzić i zwalać winę na innych, czujemy się nieswojo przy obcych i nigdy nie wiemy, jak się zachować i co zrobić, lubimy sobie wyobrażać nie wiadomo co, a każda przypadkowo spotkana osoba, to potencjalny materiał na przyjaciela. To bardzo ułatwiło mi zrozumienie Niny i innych bohaterów. Nie polubiłam głównej bohaterki w ogóle (może dlatego, że jesteśmy do siebie podobne?), ale za to inni spisali się na medal. 

 "Ostatnio zauważyłam, że ludzie z góry wiedzą, co ja czuję, czego chcę albo nawet kiedy będę na coś gotowa."

Pokochałam Bogdana, brata Niny, kochającego imiesłowy uprzednie i mówiącego wprost co myśli. Kłócący się, kiedy trzeba, broniącego i pomocnego, kiedy wymaga tego okazja. Bezpośredniego, wiecznie zadowolonego z życia optymistę. Polubiłam Justynę, dziewczynę na wózku, z dość przesadnie opiekuńczą matką i dziwacznym poczuciem humoru. Wnikliwą, spostrzegawczą, bystrą i domyślną Justynę, z którą można było, mimo jej kalectwa, spokojnie porozmawiać, pośmiać się i otworzyć. 

Ewa Nowak jest mistrzynią w tworzeniu ludzkich charakterów. Nie musi przy tym robić przydługich opisów, wystarczy to, w jaki sposób ktoś się wypowiada, co myśli, jak się zachowuje, a nawet w co się ubiera. Prosto i niezwykle trafnie pisze o nastoletnich problemach, miłostkach i przyjaźniach. Słowo w słowo opisała to, co siedzi mi w głowie. Jej książki to pocieszenie, nauka i masę wartości, które zapamiętam i które, mam nadzieję, będą mi pomagać. 

"Nie należy za byle co skreślać ludzi. Życie jest za krótkie na pretensje i konflikty."

Historia Niny jest bardzo ciekawa, a akcja się nie zatrzymuje. No, może jest to wszystko nieco przewidywalne, ale nie oto chodzi. Trzeba umieć czytać między wierszami. Opowieść nie nudzi, żwawo idzie do przodu i ciekawi. Pomysł naprawdę bardzo mi się podobał, tematyka moja, więc... czego więcej chcieć? 

Więc jeśli jeszcze nie mięliście okazji zapoznać się z powieściami Ewy Nowak, jeśli macie ochotę na wartościową i ciekawą powieść dla młodzieży o młodzieży, jeśli zdarzyło Wam się kłamać, jeśli ciągle narzekacie na rodziców i ogólnie zwalacie winę na wszystkich w koło, jeśli nie do końca wiecie, kto w dzisiejszych czasach jest godny zaufania - sięgnijcie po Dane wrażliwe, a na pewno się nie zawiedziecie. 

Dane wrażliwe Ewa Nowak, Wyd. Egmont, str. 248

Dane wrażliwe [Ewa Nowak] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

3 komentarze:

 1. Ostatnio kocham czytać książki Nowakowskiej więc poszukam tej w bibliotece bo na prawdę wydaje się ciekawa :)
  http://karola8399.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka mnie jakoś nie zainteresowała, więc jej nie przeczytam :)
  Nominowałam cię do nowej, blogowej zabawy-My first book.
  Więcej szczegółów u mnie-zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie polubiłam powieści autorki tak jak Ty, czytałam jedynie "Diupę", ale nie wywołała u mnie pozytywnych emocji, właściwie to niewiele ich w ogóle wywołała. Ja z takim entuzjazmem piszę o całej Jeżycjadzie Małgorzaty Musierewicz. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli po przeczytaniu posta napiszesz kilka słów, drogi czytelniku. Każdy komentarz wywołuje mój uśmiech, więc pisz bez obaw! ^^ Chętnie wejdę też na Wasze blogi, więc śmiało zostawiajcie linki (oczywiście byłoby świetnie, gdyby link ten znajdował się dopiero pod sensownym komentarzem. I nie zapraszajcie mnie ciągle do nowych recenzji na swoim blogu!).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...